Sprawdzone pozycje książkowe do ćwiczeń logopedycznych
Książki są niezastąpioną pomocą podczas ćwiczeń logopedycznych, zarówno wykonywanych pod okiem specjalisty, jak i na co dzień w domu. Wzbudzają ciekawość, podpowiadają interesujące zabawy i sprawiają, że żmudne, powtarzalne czynności nie są nudne, a młodsze i starsze dzieci wykonują je chętnie. Przedstawiamy sprawdzone pozycje logopedyczne, które zostały docenione przez logopedów i ich pacjentów.
„Język skacze, buzia dmucha. Ćwiczenia logopedyczne dla malucha”
Ta krótka pozycja autorstwa Aleksandry Sadowskiej-Krajewskiej jest zbiorem praktycznych ćwiczeń dla małych dzieci, chętnie stosowanych zarówno przez logopedów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Zawiera krótkie, ciekawe historyjki, w które wpleciono zadania doskonalące motorykę narządów artykulacyjnych i uczące prawidłowego oddychania – wszystko to przekłada się na poprawną wymowę. Książka wydana przez Oficynę Wydawniczą Impuls zbiera znakomite recenzje, została również nagrodzona tytułem Najlepszej Książki dla Młodego Czytelnika 2018 w konkursie organizowanym przez wortal Granice.pl.
„Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają”
„Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla starszaka” to druga z książek Aleksandry Sadowskiej-Krajewskiej, przeznaczona dla nieco starszych dzieci – w wieku od 4 do 6 lat. Tutaj również mamy ćwiczenia rozwijające aparat mowy i tor oddechowy, uzupełnione zadaniami, których celem jest doskonalenie słuchu fonologicznego, poszerzanie zasobu słownictwa i rozwój percepcji słuchowej.
Ta zaledwie 38-stronicowa książeczka zawiera kilkadziesiąt krótkich opowiastek z ukrytymi ćwiczeniami. Każda z nich jest przeznaczona do trenowania innej umiejętności. Poza tym pojawiają się zadania wymagające rysowania i kolorowanki. Wszystko po to, by ćwiczenia logopedyczne stanowiły wyczekiwany moment dnia.
„Materiał wyrazowo-obrazkowy do poprawnej wymowy głosek”
„Materiał…” to seria dziesięciu zeszytów stworzonych przez duet dyplomowanych logopedów: Grażynę Krzysztoszek i Małgorzatę Piszczek. Każdy z nich jest poświęcony poprawnej wymowie poszczególnych grup głosek i zawiera proste, czarno-białe obrazki ilustrujące konkretne wyrazy. Treść ułożono według zasad logopedycznych, dzięki czemu jest praktyczną pomocą dla logopedów i rodziców.
„Zabawy logopedyczne na cztery pory roku”
Wśród książek do ćwiczeń logopedycznych warto wyróżnić także „Zabawy logopedyczne na cztery pory roku” Doroty Krupy i Jolanty Pszczółki, którą napisano z myślą o zajęciach w przedszkolu. Gotowe scenariusze sprawią, że dzieci będą świetnie się bawić, a przy tym rozwijać mowę.