Protruzja krążka międzykręgowego
Jest powszechnie występującym zwyrodnieniem kręgosłupa, będąc zarazem jego najłagodniejszą formą. Zdarza się niekiedy, że nie daje objawów, wiążąc się tylko z delikatnym uwypukleniem krążka międzykręgowego. Krążki te, są jednym z podstawowych elementów, które stanowią strukturę kręgosłupa. Pełnią rolę amortyzatora i sprawiają, że nasz kręgosłup jest w pełni ruchomy.
Protruzja – co to jest?
Można powiedzieć, że protruzja jest najlżejszym stopniem uszkodzenia krążka międzykręgowego. Uwypuklenie, które występuje poza oś stawu jest bardzo łagodne, jednak zaczyna wywierać nacisk, na tkanki znajdujące się obok kręgosłupa. Warto podkreślić, że krążki są niesamowicie potrzebnym elementem stawów międzykręgowych. To właśnie one przenoszą nacisk z kości na tkanki.
Zdiagnozowanie
Zdiagnozowanie tego schorzenia jest czasami bardzo problematyczne, gdyż pojawiający się ból może być znikomy. Jednak bagatelizowanie nawet tych drobnych symptomów, może nie skończyć się dobrze. Zatem jeśli tylko zaczniesz odczuwać dyskomfort w okolicy kręgosłupa, lepiej od razu idź to skonsultować z lekarzem. Im szybciej protruzja zostanie wykryta, tym szybciej będzie można wdrożyć skuteczne leczenie.
Przyczyny protruzji
Tak naprawdę, przyczyn może być bardzo dużo, zaczynając od niewłaściwego trybu życia, poprzez otyłość, a kończąc na genetyce. Jednak najbardziej do powstania problemów z krążkiem międzykręgowym, przyczynia się nasz tryb życia. Jeśli ciągle siedzimy, mało się ruszamy, nie wykonujemy ćwiczeń, które mają wspomóc nasz kręgosłup, nie dziwmy się, że w końcu pojawi się protruzja lub inne, o wiele gorsze schorzenia.
Zła dieta
O ile małą aktywność fizyczną można tłumaczyć brakiem czasu ( chociaż nie powinno się tak robić!) tak złej diety kategorycznie popierać nie wolno! Już od najmłodszych lat, należy zwracać uwagę, jak odżywiają się nasze dzieci, co je młodzież, a co nasz mąż czy żona. Zbilansowana dieta, bogata we wszystkie składniki i makroelementy, da podstawę i budulec do mocnych i zdrowych kości.
Leczenie protruzji
Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowana protruzja pierwszym, co musisz zrobić, to zmienić swoje życiowe nawyki. Tryb życia jaki prowadzimy odbija się niesamowicie na naszym zdrowiu i ciele. Dlatego warto zapisać się na rehabilitację, przestrzegać zaleceń lekarza o stopniu aktywności fizycznej w naszym przypadku oraz przygotować odpowiednią dietę.
Badania
Ból kręgosłupa może pojawiać się nagle i nasilać w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia lub innych czynników zewnętrznych. Jeśli po kilku dniach nie ustępuje, obowiązkowo udaj się do ortopedy, który po wstępnym wywiadzie da Ci skierowanie na:
- tomografię komputerową,
- badanie rentgenowskie,
- rezonans magnetyczny.
Te badania wskażą w jakim stopniu zaawansowania jest Twoje schorzenie kręgosłupa lub określą czy w ogóle ono występuje.
Protruzja krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy
Worek oponowy jest strukturą, która chroni rdzeń kręgowy na całej jego długości oraz wszystkie połączenia nerwowe, które do niego dochodzą. Umożliwia on zmiany pozycji ciała oraz zapewnia ochronę przed konsekwencjami upadków. Powstaje wskutek przesunięcia się dysku bardziej do tyłu. Jeśli moc przesunięcia jest bardzo duża, może dojść do wysunięcia się dysku z całej osi kręgosłupa.
Ucisk na worek oponowy
Stopień ucisku zależy od rodzaju wypukliny. Jeśli jest ona niewielka, może dawać nikłe objawy, natomiast im większa, tym nacisk na worek oponowy jest większy. Nie wolno tego bagatelizować, gdyż silny ucisk, może powodować groźne objawy neurologiczne, takie jak:
- zaburzenie czucia (drętwienie),
- paraliż,
- osłabienie siły,
- niedowłady,
- trudności z utrzymaniem moczu i kału,
- świąd skóry (pieczenie).
Objawy te mogą występować napadowo, mieć jeden pojedyncze epizod lub kilka następujących po sobie, w paru tygodniowych odstępach. Może się też zdarzyć tak, że bóle przejdą w stan przewlekły.
Pamiętaj jednak, by dbać o swój kręgosłup zanim pojawią się pierwsze objawy protruzji. Jeśli jednak ona wystąpi, pamiętaj, że sama się nie wyleczy! Leczenie wymaga pełnego zaangażowania, chęci i konsekwencji, ale daje perspektywę na życie bez niej!
Źródła:
- Paweł Radło, Andrzej Smętkowski, Maciej Tęsiorowski, Polskie mianownictwo choroby dyskowej lędźwiowego odcinka kręgosłupa, Przegląd lekarski, 2014.
- Agnieszka Krawczyk-Wasielewska, Skuteczność wybranych algorytmów postępowania fizjoterapeutycznego w leczeniu objawowym przewlekłych zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa z promieniowaniem do kończyny dolnej, Rozprawa doktorska, 2013.
Jeden komentarz
Ela
Protruzja nie jest problemem, jeśli w miarę szybko się ją wykryje. Także dbajmy o nasz kręgosłup.