Najpiękniejsze bajki do czytania
Czytanie bajek to od lat jeden z najlepszych sposobów na spędzanie czasu wolnego oraz rozwijanie pasji, zainteresowań i stymulowanie wyobraźni. Niezmiennie więc aktualne jest hasło „poczytaj mi mamo”, pomimo tego że zmieniają się nazwy czytelniczych akcji. Chodzi przecież o pewne rytuały z książką w ręku. Na wydawniczym rynku pojawia się tak dużo propozycji, że często można mieć dylematy, która z nich będzie dla dziecka odpowiednia. Unikajmy bajek, które mają wątpliwe przesłanie moralne, sięgajmy po te napisane poprawną polszczyzną, pięknie ilustrowane, które pomogą maluchowi w poznawaniu świata.
Dobra moda na czytanie bajek
Wybierając bajki do czytania, warto zwrócić uwagę na ich wartość literacką, edukacyjną oraz terapeutyczną. Często dziecko staje przed problemami, które właśnie fikcyjne opowieści pozwolą mu zrozumieć i oswoić. Nic także tak mocno nie pobudza wyobraźni i nie ustawia zasad, jakimi warto się w życiu kierować jak bajki właśnie. Napisane poprawną polszczyzną są niezwykłą przygodą i podróżą po krainie marzeń, w której królują wróżki, zwierzątka, jasne zasady, a dobro zawsze wygrywa. A to pozwala bez moralizatorstwa dojść do głębszego sensu, które dla dzieci będzie zrozumiałe. Tym samym mogą one poznawać otaczającą rzeczywistość, odróżniać dobro od zła, a także rozwijają.
Wybieraj książki napisane poprawną polszczyzną
Warto pamiętać o tym, że czytanie bajek to najlepsza inwestycja w rozwój intelektualny i emocjonalny. Jest także najtańszą z możliwości, by pokazać otaczający świat, zaszczepić miłość do literatury, historii, postaci. Dlatego właśnie cały czas skutecznie wygrywa z interaktywnymi zabawkami czy też licznymi dodatkowymi zajęciami. Od czytania w pewien sposób można się uzależnić, a ten nawyk będzie procentować przez kolejne lata i pozwala kształtować osobę świadomą swojej wartości, która ma rozległą wiedzę oraz różnorodne zainteresowania. Systematyczne czytanie przed snem i na dzień dobry będzie niezwykle ważnym rytuałem, który pozwoli odkrywać siebie. Nic więc dziwnego, że kolejne pokolenia sięgają po Jana Brzechwę, baśnie z morałem oraz wesołe opowieści, które napisał Charles Perrault. To kanon, który po prostu nie wychodzi z mody.
Bajka na dobranoc nie powinna być zbyt długa. Czytanie przed snem początkowo będzie wymagać obecności rodziców, którzy wprowadzają dziecko w świat książki. Z czasem oczywiście będzie ono po bajkę sięgać samodzielnie. Warto szczególnie na początku wybierać krótkie bajeczki lub też książki podzielone na niewielkie rozdziały, by za jednym spotkaniem zamknąć historię.