Jak walczyć z alergią na roztocza kurzu domowego
Artykuł partnera.
Alergia na roztocza występuje bardzo często, dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy są uciążliwe, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu? Jak sobie radzić z chorobą?
Alergia na roztocza kurzu domowego – objawy
Roztocza kurzu domowego to drobne pajęczaki, występujące w każdym domu. Bytują w łóżkach, pościeli, dywanach, tapicerce, zasłonach, pluszowych zabawkach. Żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, lubią wysokie temperatury i wilgotność 60-80%. Roztocza dla większości osób są obojętne, ale u niektórych wywołują przykre objawy chorobowe. Mogą przyczyniać się do rozwoju astmy oskrzelowej, zapalenia błon śluzowych nosa czy atopowego zapalenia skóry. Objawy, które świadczą, że występuje alergia na roztocza kurzu
- uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- uczucie zatkanego nosa,
- osłabienie węchu,
- katar,
- kichanie,
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- zmiany na skórze,
- problemy ze snem,
- bóle głowy,
- osłabienie koncentracji.
Aby rozpoznać alergię na roztocza, należy przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz testy skórne.
Alergia na roztocza kurzu domowego – leczenie
Leczenie alergii odbywać się pod kontrolą lekarza. Najczęściej stosuje się leki w postaci tabletek, kropli do oczu i sprayów do nosa. Stosowane grupy leków to antyhistaminiki, leki obkurczające naczynia, kromony, glikokortykosteroidy oraz tzw. blokery receptorów leukotrienowych. W przypadku, gdy objawy uczulenia na roztocza są bardzo silne, można zastosować odczulanie, które łagodzi lub całkowicie usuwa męczące objawy, a także redukuje ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej.
Jak sobie radzić z alergią na roztocza?
Oprócz leczenia farmakologiczne należy zadbać również o ograniczenie występowania roztoczy w domu. Alergia na roztocza kurzu domowego u dziecka oraz dorosłych wymaga podjęcia następujących działań:
- Zaleca się częste pranie bielizny pościelowej, co najmniej raz w tygodniu.
- Należy zrezygnować z pościeli z pierza i wełny, a wybrać produkty antyalergiczne, przystosowane do prania w wyższych temperaturach.
- Zaleca się dogłębne czyszczenie materacy dwa razy w roku.
- W domu należy utrzymać temperaturę ok. 20-22 stopnie Celsjusza oraz wilgotność 45%.
- Należy często wietrzyć mieszkanie.
- Należy często usuwać kurz mokrą ściereczką.
- Należy często prać dziecięce zabawki.
- Zaleca się stosownie filtrów powietrza.
Osoby, które cierpią na alergię na roztocza, powinny ograniczyć przedmioty, na których najczęściej gromadzą się alergeny kurzu domowego. Są to dywany, zasłony, koce, zabawki pluszowe, meble tapicerowane itp.
Alergia na roztocza – spray na roztocza
Jednym ze skutecznych sposobów walki z roztoczami jest spray Acarix spray, za którego działanie odpowiada naturalna substancja denaturująca alergen. Modyfikuje strukturę alergizujących cząstek, które tracą one swoje chorobotwórcze działanie. Dodatkowo preparat obniża ryzyko wdychania alergenów poprzez związanie drobin kurzu i obniżenie stężenia alergenów we wdychanym powietrzu. Acarix spray pomaga nie tylko w walce z roztoczami, ale również obniża ryzyko inhalacji alergenów wziewnych takich jak grzyby, pleśnie, sierść zwierząt domowych, pyłki roślin. Środek jest łatwy w stosowaniu, działa przez 6 miesięcy. Można nim spryskać obicia mebli tapicerowanych, zasłony, materace, fotele samochodowe i inne miejsca, z których ciężko pozbyć się kurzu. Nadaje się do stosowania w domach oraz pomieszczeniach użyteczności publicznej.
Leczenie objawów choroby alergicznej musi być prowadzone w sposób kompleksowy. Ważne jest stosowanie zaleconych leków oraz regularne usuwanie kurzu. Ulgę może przynieść profilaktyka wtórna czyli stosowanie środków np. Acarix spray, które obniżają poziom stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym