Czy plisy sprawdzą się w przypadku okien dachowych?
Aranżacja okien dachowych to nierzadko spore wyzwanie. Osłona, która znajdzie się w tym miejscu, musi ściśle przylegać do szyby i nie poddawać się działaniu grawitacji. Z kolei jej obsługa powinna być łatwa i wygodna – bez konieczności używania krzesła czy drabinki. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników poddaszy i oddają do ich dyspozycji plisy. Zobacz, czy wybór tej osłony u Ciebie okaże się dobrą decyzją.
Idealne przyleganie do okien pod skosem
Plisy świetnie dopasowują się do rozmiaru i kształtu okien, dlatego możesz zamontować je również na poddaszu. Jednak ze względu na to, że rama wraz z szybą znajduje się pod kątem, potrzebujesz osłony, która będzie do niej idealnie przylegała. To zapewnią Ci produkty wykonywane na wymiar.
Fachowcy nie tylko wykonują pomiary, ale też projektują konstrukcję, na którą składają się dwie boczne prowadnice. To właśnie one sprawiają, że plisy ściśle przylegają do okna. Zwijane w harmonijkę mogą być konfigurowane na wiele sposobów – całkowicie zasunięte lub odsunięte, przesłaniające tylko część szyby. Gra światłem staje się wówczas o wiele ciekawsza, a użytkownik może sam z dużą swobodą decydować o tym, jak jasno będzie w pokoju, w którym odpoczywa lub pracuje.
Doskonała ochrona przed promieniowaniem UV
Użytkownicy poddaszy mogą cieszyć się z mieszkania w jasnych, przytulnych wnętrzach. Jednak fakt posiadania okien dachowych często bywa zmorą. Szczególnie w cieplejszych miesiącach rolą plis okiennych okazuje się redukowanie ilości światła, jaka wpada do pomieszczeń. Szczególnie jeżeli są to miejsca przeznaczone do pracy czy spania, powinien w nich panować przyjemny chłód, a czasem nawet półmrok. Jak wykreować go w środku letniego dnia? Przy pomocy plis termoizolacyjnych, a więc wykonanych z materiałów blokujących promieniowanie UV. Wbrew pozorom nie muszą mieć one ciemnego koloru – mogą być np. jasnoszare. Ważne, aby ich zewnętrzna warstwa zapewniała absorpcję promieni i transmisję na poziomie około 20% oraz refleksję przekraczającą 60%.
Tkaniny blackout często mają dodatkową powłokę antystatyczną, która odpycha kurz. Dzięki temu zarówno obsługa plis, jak również utrzymanie ich w czystości nie nastręczają większych trudności.
Na koniec łatwy montaż i obsługa. Plisy montowane są bezinwazyjnie do ramy na listwach, często dodatkowo wyposażonych w wygodne zatrzaski regulowane. Duże możliwości ustawiania kąta pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie osłony do konstrukcji przyszybowej. Na tym etapie trzeba też uwzględnić system do sterowania plisami – długość sznurka i jego umiejscowienie powinny gwarantować łatwy dostęp i wygodną konfigurację.