Kolory mają wpływ – czyli jakie kolory wybrać urządzając dziecięcy pokój
Wydawać by się mogło, że wybór kolorów do pokoju dziecka jest tylko w kwestii naszych upodobań. Nic bardziej mylnego. Kolory powinny być dobrane tak, by wspierać jego prawidłowy rozwój, pozytywnie oddziaływać na jego psychikę oraz współgrać same ze sobą.
Wpływ koloru na dziecko
Wiele mówi się o wpływie barw na psychikę dziecka, na jego rozwój, kreatywność. Mało uwagi poświęca się na bardzo ważny aspekt, a mianowicie na jego zachowanie. Tak, kolory mają wpływ na zachowanie dziecka bo np. kolor czerwony – niesamowicie pobudza, może prowadzić do rozwoju agresywnych zachowań, zaś kolor niebieski – uspokaja, wycisza, sprawia, że dziecko nie jest nerwowe. Warto zatem poświecić chwilę i zastanowić się dwa razy, zanim zacznie się remont i wybierzesz na szybko barwę.
Przygaszone czy intensywne?
Jeśli rozważasz kolory intensywne, to lepiej szybo zrezygnuj z tego pomysłu. Najlepsze będą kolory przygaszone i bardzo stonowane. Takie barwy nie będą nadmiernie pobudzać oraz drażnić oczu dziecka. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach od urodzenia, kiedy dziecko jest podwójnie wrażliwe na wszystkie zewnętrzne bodźce.
Różowy
Bez dwóch zdań jest to kolor, który króluje w pokoju małych dziewczynek. W odcieniu pastelowym jest jak najbardziej na miejscu, bo utożsamiany jest z subtelnością, romantycznością, delikatnością i dziewczęcością. To kolor, który odpręża i pozwala się rozmarzyć. Należy jednak unikać różu w odcieniu neonu oraz ciemnej fuksji.
Fioletowy
Nie przepadasz za różem? Nie chcesz by Twoja córka miała pokój w księżniczkowym stylu, to pomaluj go na jasny fiolet! Fiolet jest symbolem luksusu, szlachetności, ale również ekstrawagancji. Bardzo korzystnie wpływa na rozwój kreatywności dziecka, pobudzając jego wyobraźnię i zmysł estetyczny.
Żółty
Zdecydowanie w wersji jasnej i pastelowej. Odradzany jest intensywny odcień słońca. Jako jeden z nielicznych kolorów ma działanie antydepresyjne! Dodaje energii, ale w sposób pozytywny, budując optymistyczne nastawienie do życia. Co ciekawe, pomaga zapamiętywać i ułatwia koncentrację. Jest kolorem, który zalecany jest przede wszystkim dla dzieci smutnych, a nawet takich, które zmagają się ze stanami lękowymi lub nerwicami. Pomoże również nieśmiałym maluchom.
Zielony
To taki kolor, który działa wyciszająco. Uspokaja i odstresowuje sprawiając, że dziecko staje się spokojniejsze i nie pokazuje zachowań agresywnych. Ta barwa do pokoju jest polecana szczególnie dla dzieci, które mają problem z nadpobudliwością i snem, gdyż koi ona wszystkie zmysły. Działa odstresowująco i sprawia, że pokój dla dziecka staje się jego bezpiecznym zakątkiem w którym lubi się bawić.
Niebieski
„Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba” – w myśl cytowanej piosenki zespołu Maanam, dokładnie żadnego innego koloru nie potrzeba – wystarczy sam błękit nieba. Jeden z najpopularniejszych kolorów przy tworzeniu pokoju dla chłopca. Jest ceniony za pozytywny wpływ na poczucie wolności i niezależności u dziecka. Ponadto sprawia, że może się ono wyciszyć, ukoić nerwy i czuć się bezpiecznie. Barwa ta jest kojarzona ze spokojem, stabilnością ale również z dużą pewnością siebie.
A może by tak klasyczna biel?
Mówią, że klasyka zawsze sie obroni. Tak jest też w tym przypadku. Niezależnie od płci dziecka, naszych upodobań i etapu rozwoju intelektualnego bobasa, biel jest dobra na wszystko. To taki kolor uniwersalny, który pomaga wyciszyć emocje i nie obciąża zmysłów dziecka. Daje mu możliwość skupienia się na innych kolorach w jakich ma zabawki lub dodatki w pokoju.
Farba tablicowa
Jest świetnym pomysłem, który nie tylko przyniesie dla Twojej pociechy masę radości, ale wpłynie pozytywnie na jej kreatywność. Fajny jest patent z pomalowaniem farbą tablicową jednej ściany, a pozostałych na biało. Wtedy uwaga, dziecka skupi się na niej. Będzie traktowało ścianę, jak miejsce w którym może malować co chce i jak chce, jeśli zakupisz kolorowe kredy. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na rozwój jego wyobraźni, ale również da poczucie swobody.
Przy wyborze koloru do pokoju dziecięcego warto przede wszystkim skupić się na charakterze dziecka i tym, co chcemy osiągnąć. Jeśli natomiast ma to być pokój dla niemowlaka, warto postawić na kolorystyczny minimalizm.
Źródła:
- Causse Jean Gabriel, Niesamowita moc kolorów, Wydawnictwo Sonia Draga, 2015.
- Agnieszka Starzyk, Barwa w architekturze dla dzieci jako element kształtowania przyjaznych wnętrz, ZNUV 2017;53(2).
Jeden komentarz
Anita
Moim zdaniem to jest jedna wielka ściema. Jak to jest w ogóle możliwe, że kolory mogą wpływać na dziecko? I to w aż tak znaczącym stopniu…