Dobre porady jak kąpać noworodka
Każda kobieta, która zostaje matką, zaraz po powrocie ze szpitala musi zmierzyć się z podstawową opieką nad swoim dzieckiem. Nie są to jakieś zadania bardzo skomplikowane, lecz wymagające trochę zaangażowania i delikatności.
Pierwsza kąpiel w domu
W szpitalu uczestniczyłaś w kąpieli dziecka, położna pokazywała Ci co i jak, a nawet pozwoliła je troszkę umyć. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się dopiero w domu, kiedy sama musisz od początku do końca wykąpać dzidziusia. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś kogoś bardziej doświadczonego jak Twoja mama, przyjaciółka czy siostra. Ich pomoc i wsparcie może okazać się przy pierwszym razie nieocenione.
Co przygotować?
W pierwszej kolejności przygotuj stanowisko pracy na które składa się:
- plastikowa wanienka,
- mata antypoślizgowa lub taki gąbkowy materacyk,
- pielucha tetrowa (jeśli nie posiadasz jednej z tych dwóch ostatnich rzeczy, wyłóż nią spód wanienki.)
- ręcznik, najlepiej frotte lub taki ręcznik z kapturkiem,
- miękka szczoteczka do włosów,
- oliwka lub balsam po kąpieli,
- mydło dla niemowląt lub żel do kąpieli,
- pałeczka do uszu,
- jałowe gaziki, by pielęgnować pępek,
- gaza do mycia dziecka,
- przewijak,
- krem przeciwko odparzeniom,
- pieluszka i ubranko po kąpieli.
Musisz mieć wszystko pod ręką, dlatego poukładaj tak, by bez problemu móc po wszystko sięgnąć.
Sprawdź temperaturę wody
Temperatura wody musi być jak najbardziej zbliżona do temperatury skóry dziecka czyli wynosić tak około 37ºC. Najlepiej sprawdzić ją za pomocą termometru. Jeśli już nabierzesz wprawy, bez problemu sprawdzisz łokciem czy woda jest odpowiednia. Pamiętaj, żeby tą wodę przegotować, najlepiej w garnku bez przykrywania, by wyparował chlor. Nie musi być też jej dużo. Na spokojnie wystarczy 10 cm powyżej dna wanienki.
Pielęgnacja na przewijaku
Zanim niemowlę włożysz do wanienki, w pierwszej kolejności ułóż je na przewijaku, na którym wcześniej rozłożysz pieluszkę tetrową. Po rozebraniu dzidziusia warto okręcić go tą pieluszką, by nie zmarzł, gdy będziesz gazikiem przemywać mu buzie, oczka oraz czyścić uszka pałeczką. Pamiętaj, by podczas osuszania twarzy nie pocierać wrażliwej skóry, tylko delikatnie przykładać ręczniczek. Aby umyć włoski, należy nalać na dłoń troszkę szamponu i delikatnymi, kolistymi ruchami go wcierać. Nie spłukuj! To dopiero zrobisz w wannie.
Kąpiel
Aby bezpiecznie przełożyć maluszka z przewijaka do wanienki podłóż prawą dłoń pod jego pośladki, zaś lewą pod kark i głowę. Powoli wkładaj go do wanienki, by się nie przestraszył. Dłoń spod pośladków wyjmij dopiero wtedy, kiedy poczujesz, że leży ona na dnie wanienki. Delikatnie spłucz szampon z włosków, polewając powoli wodą. Rób to w taki sposób, by nie spływała mu do oczu. Pozostałą część ciałka dokładnie umyj i spłucz, polewając gąbka. Najlepiej gdyby kąpiel trwała maksymalnie 5-6 minut.
Po kąpieli
Musisz pamiętać, by uważać przy wyciąganiu niemowlaka z kąpieli, gdyż mokre ciało, jest trochę ciałem śliskim. Połóż go na ręczniku i osuszaj, zaczynając od głowy. Ważne jest, by wytrzeć każde zgięcie oraz każdą fałdkę, by nie zrobiły się odparzenia. Balsamem lub oliwką natrzyj skórę, a kremem na odparzenia pupę malca. Nie zapinaj pampersa zbyt mocno, by nie uciskało go za bardzo.
Dbaj o pępek!
Niby oczywiste, ale w codziennej pielęgnacji może być czasami pomijane. Dbanie o pępek jest bardzo ważne, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie, dopóki kikut pępowiny sam nie odpadnie. Nie wolno próbować mu w tym pomagać! Podczas kąpieli staraj się go nie zamoczyć, ale jeśli to się stanie, szybko osusz go sterylnym gazikiem i przemyj spirytusem. Pamiętaj również, by nie dociskać pępka pieluszką, tylko zapinać ją pod nim.
Garść cennych uwag
- pupę dziewczynki myj zawsze zaczynając od przodu do tyłu. Dzięki temu nie będziesz przenosić bakterii kału do pochwy,
- przemywając oczy stosuj sól fizjologiczną lub wodę destylowaną,
- do mycia nie używaj nigdy tego samego wacika,
- im mniej kosmetyków, tym lepiej (zawsze nowy kosmetyk sprawdzaj na przedramieniu, by zobaczyć czy dziecko nie jest uczulone)
- kontaktuj się z lekarzem, jeśli tylko koło pępka pojawi się zaczerwienienie, krew, lub ropa.
Źródła:
- Cave Simone, Fertleman Caroline, Twoje niemowlę. Tydzień po tygodniu, Wydawnictwo K.E.Liber, 2011.
- Monika Rozwarzewska, Marzena Czubak, Hanna Elandt-Pogodzińska, Małgorzata Horała, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2014.
Jeden komentarz
Renata
Pierwsza kąpiel była najbardziej stresującym przeżyciem, zaraz po porodzie. Dobrze, że są artykuły w Internecie, które w pewien sposób pomagają :D.